تاثیر روزه داری بر کاهش درد مفاصل

مقدمه

روزه داري در جهت سلامت نفس و جسم انسان مي باشد. بر اين اساس، در اين پژوهش، مقاومت انسان به هنگام روزه داری در مقابل درد مورد بررسي قرار گرفت. اين تحقيق بر روي 55 دانشجوي پسر دانشکده علوم توانبخشي ايران که بطور تصادفي انتخاب شده بودند، قبل، ابتداء ميانه و انتهاي ماه مبارک رمضان و پس از آن صورت گرفت. از اين قرار که در دو حالت روزه داري و بدون روزه آستانه درد ايسکمي بازويي، مورد بررسي قرار گرفته، نتايج حاصل با هم مقايسه گرديد.

نتایج

بر اساس نتايج بدست آمده، در نيمه اول ماه رمضان آستانه درد، پايين تر از نيمه دوم آن مي باشد. در حاليکه هر چه به انتهاي ماه رمضان نزديک مي شويم،آستانه درد، افزايش مي يابد.

روزه داری بعنوان يکي از احکام الهي موجب مقاومت انسان در مقابل نيازهاي فيزيولوژيکي وي گشته و منجر به سلامت جسمي و رواني او مي گردد.

به هنگام روزه داري، بدن انسان به جاي استفاده از مواد غذايي خارجي، نيازهاي خود را از طريق ذخاير دروني تامين مي نمايد و اين امر،چنان موجب ثبات محيط داخلي بدن مي گردد که تفاوت چنداني با زمان عدم روزه داري نمي کند.

فرآیند تاثیرگذاری روزه

اين امر به عنوان مثال در مورد تامين گلوکز از طريق گلوکونئوژنز، افزايش ترشح هورمون هاي رشد، گلوکاگون و کورتيزول مشاهده مي گردد.

همچنين از آنجايي که به هنگام گرسنگي ترشح اپي نفرين از غدد آدرنال در اثر تحريک سيستم عصبي سمپاتيک افزايش مي يابد.

علاوه بر افزايش بيشتر گلوکز از طريق کبد، اين امر مي تواند منجر به افزايش مقاومت انسان در مقابل عوامل استرس زا نظير درد گردد. بطوريکه در اين پژوهش به نظر مي رسد که هر چه به انتهاي ماه مبارک رمضان نزديک مي شويم به علت افزايش مقاومت انسان، تحمل فرد نسبت به درد نيز بيشتر مي گردد.

سایر تحقیقات

بر اساس تحقيق صورت گرفته متخصصان كلينيك دانشگاهي نياي آلمان، بعد از 15 روز روزه داری تحت نظر پزشك، ميزان درد مفاصل بيماران مورد آزمايش كاهش يافت.
بنابراين گزارش، در اين تحقيق 36 بيمار قبل، در حين و بعد از 15 روز روزه داری مورد بررسي و معاينه قرار گرفتند و متخصصان مشاهده كردند كه درد مفاصل اين بيماران بطور قابل ملاحظه اي در حين روزه بودن كمتر شد و عملكرد مفاصلي كه محدود شده و حركت نمي‌كردند بهبود يافت.
بر اساس اين گزارش، با اين تحقيق براي نخستين بار تأثير تغذيه بر بيماري هاي مفاصل از نظر علمي بررسي و ثابت شد.

فروشگاه آنلاین نادین مد آرزوی صحت و سلامتی برای همه عزیزان در این ماه مبارک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *