زانوبند و نکات مربوط به آن

زانوبند ها به طور کلی برای راحتی، پشتیبانی، محافظت و پیشگیری از آسیب‌ های زانو بکار می روند.

اهداف بسیاری برای استفاده از زانو بند وجود دارد که طراحی انواع آن ها بسته به نیاز استفاده کنندگان متفاوت خواهد بود.

برخی زانوبند ها فقط برای گرم نگه داشتن مفصل زانو طراحی شده اند و بسیار ساده اند و برخی دیگر بطور اختصاصی برای حفاظت از زانو و پیشگیری از آسیب دیدگی آن طراحی شده اند.

گروهی دیگر از آن ها بگونه ای طراحی شده اند تا کشکک زانو به نرمی روی انتهای استخوان زانو حرکت کندو در نتیجه احتمال فرسایش آن به حداقل برسد.

گروهی دیگر نیز هستند که بمنظور ایجاد تکیه گاه برای زانو طراحی و ساخته می شوند.

زانوبندهای الکتریکی هوشمند نیز با هدف بهبود جریان خون موضعی و کاهش مشکلات زانو ناشی از آرتروز زانو و سایر مشکلات زانو طراحی شده اند.

فواید زانوبند ها بطور کلی عبارتند از:

نگهدارنده‌ی زانو
ثبات و پایداری زانو
کاهش‌ دهنده‌ی درد زانو
پیشگیری از آسیب دیدگی های زانو

فواید استفاده از زانوبند الکتریکی هوشمند

آرام‌ بخشی کل بدن و ریلکسیشن
بهبود جریان خون و مایعات در بدن، به‌خصوص در مورد استفاده در ساق پا و زانوها
شل‌ شدن عضلات
کاهش و رفع اسپاسم عضلانی و خستگی عضلانی ناشی از ایستادن‌های طولانی و یا فعالیت‌های بیش از حد عضلانی
کاهش و رفع سستی و ضعف مفرط ماهیچه‌ها که این معضل، موجب عدم کنترل دست‌وپا می‌گردد.
کاهش مشکلات بیمارانی که دچار کم‌تحرکی شده اند: مانند سالمندان، بیماران ضایعات نخاعی، سکته مغزی، ام اس، فلج مغزی و دیگر آسیب های مغزی

زانوبندها چگونه کار می‌کنند؟

زانوبندهای کشسانی و ارتجاع‌پذیر از چند طریق مختلف بر عملکرد زانو تأثیر می‌گذارند:
حمایت کردن
گرم کردن
بهبود آسیب‌دیدگی رباط‌ها
تسکین درد کشکک زانو
تقویت حس احتیاط و مراقبت

خطرات ناشی از استفاده از زانوبند نامناسب

اگرچه استفاده از زانو بند مهم است، اما اندازه و مناسب بودن آن نیز اهمیت دارد. اگر خیلی شل باشد ، به سمت پایین پا سر می‌خورد. این زانوبند پشتیبانی کافی برای زانوی را فراهم نکرده و در صورتی که خیلی پایین برود، ممکن است خطرناک شده و باعث سکندری خوردن و زمین خوردن فرد شود.

اگر خیلی تنگ باشد نیز ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند. هنگامی که زانوبند بیش از حد تنگ باشد، می‌تواند در گردش خون پا اختلال ایجاد کرده و یا ممکن است باعث گیر افتادن اعصاب پا شود. این‌ مشکلات می‌توانند منجر به تغییر رنگ، تورم، یا بی حسی و سوزش پاها منجر شود.

روش‌های ساده‌ای برای این که تشخیص دهید ایا زانوبندی برای شما مناسب هست یا نه

یکی از راه های ساده برای اطمینان از اینکه زانوبند مناسب و درستی را پوشیده‌اید یا نه، بررسی نمودار سایزی است که همراه با آن ارائه می‌شود. از یک متر برای اندازه گیری دور ناحیه مفصل زانوی خود استفاده کرده و به نمودار مراجعه کنید تا بتوانید زانوبند مناسب خود را انتخاب کنید. افراد با هم متفاوت هستند، بنابراین حتما آن را روی زانوی خود امتحان کنید، و در صورتی که خیلی گشاد و یا تنگ باشد حتما پزشک یا فیزیوتراپیست خود را مطلع کنید.

روش ساده دیگری برای اطمینان از مناسب بودن و درست بستن زانوبند ، استفاده از روش “دو انگشت” است. برای استفاده از روش دو انگشت، این مراحل را دنبال کنید:

زانوبند خود را پوشیده و بندهای ان را ببندید .
دو انگشت را خود را زیر یکی از بندها ببرید.
اگر دو انگشت شما نتوانند به خوبی زیر بند قرار بگیرند، ممکن است زانوبند بیش از حد تنگ باشد؛ بندهای زانوبند را کمی شل کنید و مجددا آزمایش را تکرار کنید.
اگر دو انگشت شما به راحتی زیر بند رفته و بتوانید انگشت سومی را نیز زیر بند قرار دهید، احتمالا بند را خیلی شل بسته‌اید. کمی بندها را تنگ کرده و ازمایش را تکرار کنید.
تست دو انگشت را برای تمام بندهای زانوبند تکرار کنید.

وقتی مطمئن شدید که تک تک بندها به درستی بسته شده‌اند، کمی در اطراف راه بروید تا ببینید چه احساسی در زانوی خود دارید. اگر زانوبند با راه رفتن پایین بیاید ، خیلی شل است. لازم است بندها را محکم‌تر کنید و دوباره روش دو انگشت را امتحان کنید. اگر احساس درد، بی حسی یا سوزش در زیر زانوی خود داشتید، ممکن است زانوبند را بیش از حد تنگ بسته باشید. بندها را کمی شل کرده و ازمایش دو انگشت را تکرار کنید.

چگونه می‌توانم بدانم آیا نوع زانوبندی که انتخاب کرده ام مناسب است یا نه؟

پس از چندین روز استفاده از زانوبند، باید میزان کاهش درد یا تورم زانو را متوجه شوید. کاهش درد ممکن است در طول زمان به آرامی رخ دهد، بنابراین انتظارات فوری نباید داشته باشید. شما همچنین ممکن است متوجه شوید که زانو هنگام پوشیدن زانوبند پایداری بیشتری نسبت به زمان معمول داشته است.

فروشگاه آنلاین نادین مد با ارایه انواع زانوبند به شما کمک می کند تا از دردهای خود رهایی یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *